Fiskus naciąga przepisy i nie patrzy na orzecznictwo
Przepisy celne nie ograniczają możliwości potwierdzenia wywozu towarów w inny sposób niż przy pomocy odpowiedniego komunikatu, wprowadzonego do systemu organów celnych. Dlatego tym bardziej możliwości tej nie można wykluczyć na gruncie ustawy o VAT.
W sprawie chodziło o podatkową kwestię związaną z bardzo życiowym, zwłaszcza po wybuchu pandemii, aspektem działalności. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła bowiem, że zajmuje się produkcją i sprzedażą urn do przechowywania prochów zmarłych.
Tego rodzaju wyroby sprzedaje głównie poza UE za pośrednictwem portali internetowych, a także swojej strony internetowej. Towary są dostarczane przez firmę kurierską, a do sprzedaży stosowana jest 0 stawka VAT. Cały proces wysyłki można śledzić w systemie.
We wniosku podkreślono, że gdy tylko w systemie pojawi się informacja o odebraniu przesyłki spółka podejmuje starania o uzyskanie od firm kurierskich komunikatu IE-599, tj. potwierdzenia opuszczenia przez przesyłkę obszaru Unii Europejskiej.
Zdarza się jednak, że jest to utrudnione, dlatego zapytała czy gdy wysyłka jest poza UE, a ona ma dokument wygenerowany automatycznie z systemu firmy kurierskiej w połączeniu z wydrukiem, że przesyłka została odebrana, może stosować 0 stawkę dla eksportu. To znaczy czy jest to dokument o których mowa w art. 42 ust. 6 i ust. 6a ustawy o VAT?
Fiskus w marcu 2021 r. odpowiedział, że nie. W jego ocenie bowiem, stawkę 0 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta